Jak jeść sushi? Sprawdź, zanim zamówisz!

Jak jeść sushi? Sprawdź, zanim zamówisz!

Planujesz zamówić sushi do domu lub biura? Warto najpierw poznać tajniki tego, jak jeść tradycyjną japońską potrawę. W poniższym tekście wyjaśniamy, czemu to ważne, aby jeść sushi w prawidłowy sposób. Przedstawiamy również podstawowe zasady tego, jak to robić.

Dlaczego warto jeść sushi zgodnie z etykietą?

Niektórym może się wydawać, że etykieta to zbiór zasad oderwanych od rzeczywistości, których przestrzeganie nie ma żadnego praktycznego sensu. Jednak przynajmniej w przypadku sushi jest zupełnie inaczej. To, w jaki sposób jemy potrawę, wpływa na odczuwanie jej smaku. Dlatego, nawet jeśli zamawiamy sushi do domu, gdzie będziemy spożywać je bez czyjegokolwiek towarzystwa, warto wcześniej poznać podstawowe zasady. Natomiast w przypadku zamówień do biura, jest to wręcz niezbędne, aby uniknąć wpadki. Zwłaszcza w międzynarodowym towarzystwie jedzenie sushi na przykład widelcem może zostać bardzo źle odebrane i wręcz obniżyć pozycję pracownika w firmie. Trzeba też mieć na uwadze, że sushi to część japońskiej kultury, podobnie jak etykieta związana ze spożywaniem potrawy. Choćby z szacunku dla tej wielowiekowej tradycji warto przestrzegać kilku prostych reguł. Temat etykiety jedzenia sushi szerzej opisano na stronie: https://www.hashisushi.pl/.

Czym jeść sushi?

Najbardziej podstawowa zasada dotyczy tego, czym jeść sushi. Przede wszystkim nie należy robić tego przy użyciu tradycyjnych sztućców. Jest to bardzo duży nietakt. Potrawę tę spożywa się głównie z użyciem pałeczek. Jednak pod względem etykiety tak samo taktownym rozwiązaniem jest jedzenie rękami. W tym drugim przypadku chwytamy kawałek sushi po bokach, namaczamy końcówkę w sosie sojowym i wkładamy w całości do ust.

Jaki praktyczny sens mają powyższe zasady? Chodzi o to, że sushi należy zawsze wkładać do ust w całości, aby w pełni poczuć jego smak, a przy użyciu sztućców byłoby to niewygodne. Ważny jest też sposób namoczenia sushi w sosie sojowym. Nigdy nie należy moczyć ryżu, aby nie utracić walorów smakowych. Poza tym jeśli ziarna zostaną w miseczce z sosem, będzie to bardzo nieeleganckie

Sushi do domu i biura o każdej porze

Często wątpliwości budzi kwestia tego, o jakich porach można jeść sushi. Czy jest to danie obiadowe, czy może lepsze będzie na wieczór? Okazuje się, że w tej kwestii nie ma żadnych konkretnych wytycznych. Zgodnie z etykietą sushi w domu czy w restauracji można zjeść o  każdej godzinie. Niemniej w praktyce większość lokali oferujących ten przysmak działa w godzinach klasycznych dla restauracji. Oznacza to, że otwierają się w okolicach południa, za zamykają około 22. Czasami można trafić na lokale czynne nieco dłużej, choć jest to rzadkością.

Jedzenie sushi w domu czy biurze nie jest wcale trudne. Przyswojenie podstawowych zasad i nauczenie się ich przestrzegania nikomu nie powinno sprawić większej trudności. Jednocześnie warto zdecydować się na ten minimalny wysiłek. Przestrzeganie etykiety pozwoli uniknąć wstydliwych wpadek. Poza tym dzięki regułom uda się poczuć pełnię smaku sushi, co nie będzie możliwe podczas jedzenia sztućcami czy łamania innych podstawowych zasad.

Podobne Wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Wróć Do Góry